Jezdec na koni vs. Řidič

Já osobně jsem obojí. V roli jednoho se vžívám do role druhého a tím se snažím maximálně vyjít vstříc druhé straně. Jak bychom se měli chovat?

Jezdec na koni :

  • Je účastníkem silničního provozu, při jízdě na veřejné komunikaci se tedy pohybuje VPRAVO
  • Jezdec je povinen nosit při pohybu na veřejné komunikaci za tmy reflexní pásky
  • Při odbočování naznačí rukou, kam odbočuje

Řidič:

  • Málokdy potká na silnici koně
  • Málokdo chápe, jak je pro koně minutí se s autem psychicky náročné

A tady bych chtěla v dobré víře vysvětlit řidičům „nekoňákům“:

Kůň je velmi plaché zvíře, citlivější jedince může polekat i vítr ve větvích stromů, pneumatika v příkopě, která tam včera nebyla, barevný deštník určitě kouše a autíčko na dálkové ovládání znamená jistou smrt… Instinkt říká koni jediné – uteč! A v panice tohle 600kg zvíře může ublížit sobě, jezdci, nedejbože Vám skočí pod auto.

Samozřejmě tady nemluvím o nějakém hlavním tahu Praha - Kolín, věřte mi, že pokud je to možné, s koňmi se vždy silnici vyhneme! Spíše mám na mysli malé silničky, cesty, kde aut projede poskrovnu, například v blízkosti nějakého jezdeckého areálu, kde se koně pohybují častěji. Konkrétně tady u nás se jedná o asfaltku, kde je zákaz vjezdu, pro řidiče, kteří mají povolení k průjezdu, je maximální povolená rychlost 30km/h a stejně kolem mě projede chlápek s Transitem jako šílenec a ještě na mě rozhazuje rukama.

Ano, jsou koně, kteří jsou třeba starší a klidní, kolem takových můžete projet 60km/h a ani nemrknou. Ale co když ten kůň, kterého míjíte je mlaďoučký, nezkušený a auto kolem něj tak blízko jede poprvé v životě? Co když ten kůň, kterého míjíte, je sice starší, ale má hodně špatnou a nepříjemnou zkušenost s auty a projíždějící auto ho opravdu děsí? Samozřejmě, Vy tohle nemůžete v nejmenším tušit, proto Vás, za všechny jezdce na koních, prosím..

Pokud míjíte jezdce na koni, VÝRAZNĚ ZPOMALTE! My chápeme, že třeba spěcháte, ale stojí Vám ušetřená minuta za ohrožení života jezdce i koně v případě, že se kůň děsivě poleká? Jako řidič říkám: 30km/h je vražedně pomalá rychlost, chápu. Ale jako jezdec na koni říkám: když jedu na kobylce, která má panickou hrůzu ze všeho, co jede proti ní (auto, cyklista, in-line brusle), tak i 10km/h je moc rychle.

Pokud na Vás jezdec na koni nějakým způsobem mává, pravděpodobně se Vám snaží naznačit a žádá Vás, abyste zpomalili, jeho kůň je asi jeden z těch lekavějších.

Někdy s koněm na úzké silničce opravdu není kam uhnout tak, aby to bylo BEZPEČNÉ pro obě strany. Mějte trpělivost, než se jezdci podaří najít místo, kam Vám uhne z cesty. Túrovat motor za zadkem koně jako projev netrpělivosti ta zvířata děsí. A sešlápnout plyn až na podlahu, když už Vám teda konečně uhnul, to je to nejhorší, co můžete udělat.

Naopak to zase nemusíte přehánět. Když úplně zastavíte a vypnete motor, kůň projde kolem, všechno fajn, ale když auto nastartujete koníkovi za zadkem, lekne se o to víc.

POMALU A PLYNULE PROJET JE TA NEJLEPŠÍ MOŽNÁ VARIANTA.

Když vidíte, že na koni sedí malé DÍTĚ… Prosím, jeďte obzvlášť opatrně! Myslete na to, že i ten nejhodnější kůň se může leknout a poskočit, stejně jako se lekneme a nadskočíme my lidé…

CYKLISTI, IN-LINE BRUSLAŘI, BĚŽCI... Vždyť snad i každé malé dítě ví, že koním se nechodí za zadek. V případě, že koně překvapíte, nejvíce ohrožujete sami sebe - kůň se lekne a jeho pudy mu říkají bránit se - ve vteřině byste mohli mít na těle obtisklou podkovu. Stačí když ještě v dostatečné vzdálenosti od koně zahlásíte: Zdovolením, Pozor jedu, Běžím, můžete klidně hlasitě přehnaně zakašlat - cokoli je lepší než nic!!!

Pojďme si všichni navzájem vyjít vstříc, my budeme respektovat Vás, a Vy prosím na oplátku respektujte nás. Se zvýšenou tolerancí na obou stranách to bude určitě lepší.

autor:Eva Chadimová