Co na sebe?

Vybavení pro jízdu na koni by mělo splňovat nároky jak na bezpečnost, tak na pohodlí. Bezpečnost je u nás na prvním místě, proto byste měli mít:

  1. Jezdeckou přilbu – můžeme zapůjčit. Ve vlastní přilbě se samozřejmě budete cítit lépe. U nejmenších dětí tolerujeme přilbu cyklistickou.
  2. Bezpečnostní vestu - je velmi žádoucí, doporučuji i dospělým. Vyrábějí se v různých cenových relacích, které odpovídají kvalitě, abyste se necítili nepohybliví jako v brnění, neváhejte připlatit.
  3. Boty – kotníčkové, s hladkou podrážkou a nízkým podpatkem. Kotníčkové, abyste měli zpevněný kotník, je to pohodlnější a v případě pádu samozřejmě bezpečnější. Hladká podrážka, aby Vám v případě pádu noha snadno ze třmenu vyklouzla a nízký podpatek, aby Vám noha třmenem neprojela dopředu.
  4. Chapsy – zakryjí tkaničky a jazyk od bot, nezasekne se Vám noha ve třmenu. Chrání Vaše lýtka před štípáním třmenových řemenů, což Vás může značně rozptylovat. Před štípáním třmenových řemenů můžete jako kvalitní a levnou náhradu použít podkolenky.
  5. Jezdecké kalhoty – Upnuté, pružné, minimálně na kolenou mají vždy kožené nášivky, které Vám pomohou, aby Vám kolena neklouzala v sedle. Nahradit je můžete pohodlnými tepláky, holky nejčastěji používají leginy. Naprosto nevhodné jsou například jeansy. Pokud si musíte kalhoty různě popotahovat, abyste udělali dřep či zvedli nohu nahoru, je to špatně.

Doporučuji bavlněné a hlavně pohodlné spodní prádlo, pro pány pevné spodní prádlo. I v létě byste měli dlouhý rukáv, který Vás v případě pádu ochrání před drobnými odřeninami zanesenými pískem.

V zimě se vybavte rukavicemi, tenkou čepicí nebo kuklou pod helmu a z vlastní zkušenostu nejvíc doporučuji funkční termotrika, abyste byli v teple a přesto se mohli dobře hýbat. I když se na koni zahřejete, nohy zůstávají nehybné, proto teplé ponožky.

autor: Eva Chadimová